Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Anasayfa » Faaliyet Alanlarımız » Ceza Hukuku » Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir? | Mükyen Hukuk

Öncelikle belirtmek gerekir ki; hususi aracı ile 50 promil üstünde ve diğer motorlu araçları ile 20 promil üstünde alkol şekilde trafiğe çıkan kişi idari para cezasına çarptırılır ve buna ek olarak ilgili kişinin ehliyetine el konulur. Ancak burada belirtmek gerekir ki söz konusu bu adli para cezasının miktarı her sene yeniden belirlenir. Bu bağlamda 2022 yılı için belirlenmiş olan adli para cezası miktarı ilk kez alkol promil sınırını aşan kişi işin 1823 TL şeklinde belirlenmiştir. Buna ek olarak ilk kez söz konusu bu sınırı aşıp yakalanan kişinin ehliyetine 6 ay süre ile el konur. Öte yandan burada belirtmek gerekir ki; kişinin alkol ölçümünün 100 promili geçmesi durumunda kaçıncı kez alkol sınırını aştığına bakılmadan adli para cezası ve ehliyete el koyma cezalarına ek olarak trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan da ilgili kişinin yargılaması yapılır.

2. Kez Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Daha önce promil sınırını aşarak alkollü araç kullanma cezasına çarptırılan kişi; eğer ikinci defa promil sınırını aşarak yakalanırsa söz konusu bu halde ödeyeceği para cezası 2022 yılı için 2286 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu bu para cezasına ek olarak ikinci defa bu alkollü şekilde yakalanan sürücün sürücü belgesine 2 yıllığına el konur. Ayrıca burada belirtmek gerekir ki; ehliyetine 2 yıl el konulan sürücülerin “sürücü davranışları geliştirme eğitimi” adlı bir eğitime katılması ve bu eğitimi tamamlaması zorunluluk haline getirilmiştir. Aynı şekilde burada da 100 promil sınırı aşılmış ise daha önce saymış olduğumuz yaptırımlara ek olarak söz konusu kişinin trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan yargılaması da yapılır.

Üç ve Üçten Fazla Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Yukarıda promil sınırını ilk kez ve ikinci kez aşan sürücü için uygulanacak olan yaptırımlara yer verdik. Promil sınırını 3. kez veya daha fazla kez aşarak yakalanmış olan sürücü için belirlenmiş olan idari para cezası 2022 yılı itibariyle 3674 TL’dir. Bu cezaya ek olarak ilgili kişinin ehliyetine 5 yıl süreyle el konur. Ayrıca burada vurgulamak gerekir ki 3. kez ve daha fazla kez ehliyetine el konulmuş olan kişi için psikolojik test yapılması zorunlu tutulmuştur. Bu bağlamda söz konusu kişiler psiko-teknik teste tabi tutulurlar.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Mahkeme tarafından verilen adli para cezaları ödenmemesi halinde hapis cezasına dönüşebilirken, trafik cezalarından biri olan alkollü araç kullanma idari para cezası olduğu için cezanın ödenmemesi halinde hapis cezası uygulanmaz. Bu demektir ki; alkollü araç kullanırken alkol testinden yüksek promil çıkan kişi hakkında uygulanan idari para cezasını ödemezse hakkında hapis cezası kararı verilemez. Söz konusu bu halde kişi için icra süreci başlatılır ve ceza kendisinden zorla alınır. Ayrıca burada belirtmek gerekir ki; idari para cezası kararının kişiye tebliğ edilmesinin ardından 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda indirim yapılır. Söz konusu bu borcun 30 gün içinde ödenmemesi halinde faiz işletilir.

Alkollü Araç Kullanma Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Öncelikle vurgulamak gerekir ki; alkollü araç kullanan kişi hakkında verilmiş olan idari para ve ehliyete el koyma cezasına yönelik itirazlar iki farklı yere yapılabilir. Bu yerlerden birisi sulh ceza hakimliği iken diğeri ise idare mahkemesidir. Sulh ceza hakimliğine yapılacak olan itiraz için 15 günlük hak düşürücü süre mevcuttur. Söz konusu bu süre tebliğ ile başlatılır. Öte yandan diğer seçenek olan idare mahkemesine yapılacak itiraz ise 60 günlük hak düşürücü süre mevcuttur.

Mükyen Hukuk Bürosu uzman avukatlarından randevu almak için:

Randevu Al
0216 784 43 20

Diğer Makalelerimiz: