Mükyen Hukuk Bürosu | Finansal Teknoloji (FinTek) Hukuku

Anasayfa » Faaliyet Alanlarımız » Finansal Teknoloji (FinTek) Hukuku

Finansal Teknoloji (FinTek - FinTech) Hukuku | Mükyen Hukuk

FinTek Hukuku (FinTech) alanında hazırladığımız makalelerimiz aşağıda bulunmaktadır.Genel olarak FinTek Hukukunun hangi unsurları kapsadığını bu kısımda okuyabilirsiniz.

FinTek Hukuku en sade haliyle; tüketicilerin, ticaret ve finans kurumlarının alt yapılarını oluşturmak için teknolojiyi kullanmaya başlamaları ile beraber hukuki düzenlemeye ihtiyaç duyulmasıyla ortaya çıkmıştır. FinTek Hukukunun (FinTech) açılımı Finansal Teknoloji Hukukudur. Bu alanda ilk kullanım, mevzu bahis alt yapının oluşturulması olsa da devamında hızla gelişen bankacılık yatırımı ve kripto para birimlerinin hayatımıza girmesiyle bu alanda hukuki düzenleme ihtiyacı doğmuştur.

Finansal teknolojinin alt sektörleri olarak; finansal okuryazarlık, perakende bankacılık, fon yaratma ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar, yatırım yönetimi, yapay zeka sayılmaktadır.

Finansal teknolojiyi bir ekosistem gibi düşünecek olursak, bu ekosistemin ilk ayağını finansal teknoloji girişimleri oluşturur. Faaliyet alanlarına göre farklılık gösterse de genel olarak finansal teknoloji girişimleri; ödeme sistemleri, varlık yönetimi, kitlesel fonlamalardır. Bu ekosistemin ikinci ayağını teknoloji geliştiricileri oluşturmaktadır. Bunlar arasında; mobil ödeme sistemleri, kripto para, blok zincir, yapay zeka ve sanal gerçeklik bulunmaktadır. Üçüncü ayağını ise bankacılık düzenleme ve denetleme kurumları, bağımsız denetim firmaları ve devlet oluşturmaktadır. Bu sisteme dahil olan diğerleri ise finansal hizmetleri sunan kurum ve kuruluşlar ile finansal hizmetleri kullanan gerçek ve tüzel kişilerdir.

FinTek Hukukunu ilgilendiren uyuşmazlıklar arasında; kişiler arası borç verme, ödemeler, kişisel finans yönetimi, blok zincir ve kripto para, mikro sigortacılık, dijital bankacılık, finansal API ekonomisi, kitle finans, para piyasaları odaklı FinTek modelleri ve regülasyonları dijitalleştiren modeller sayılmaktadır.

Çağımızda dijitalleşmenin etkilemediği alan nerdeyse bulunmamaktadır. Hızla dijitalleşen dünya FinTek Hukukunun doğumuna yol açmıştır.

Büromuz, FinTek Hukuku kapsamında;

  • Yatırım,
  • Sigorta,
  • Ticaret,
  • Bilişim,
  • Bankacılık,

alanları başta olmak üzere alanında uzman ve deneyimli avukatlarıyla müvekkillerine danışmanlık hizmeti vermektedir.

Mükyen Hukuk Bürosu uzman avukatlarından randevu almak için:

Randevu Al
0216 784 43 20

Finansal Teknoloji (FinTek) Hukuku | Makalelerimiz