Amerika’da Fintek Düzenleyici Kurumları

Anasayfa » Faaliyet Alanlarımız » Finansal Teknoloji (FinTek) Hukuku » Amerika’da Fintek Düzenleyici Kurumları

Amerika’da Fintek Düzenleyici Kurumları | Mükyen Hukuk

Fintek, Amerika’daki tüm finansal hizmetlerde olduğu gibi, federal ve eyaletler düzeyinde düzenlenmektedir. Federal hükümet ve her bir elli eyalet finansal hizmetler ve sağlayıcıları için kendi yasalarını düzenlemektedir. Bunların çoğu da kendi alt birimlerinde inovasyon ofisleri kurarak fintek ile ilgili gelişmeleri değerlendirmektedir.

Federal yasaların ve kurumların yetkisi ile eyalet yasaları ve kurumlarının yetkisi ihtilaf halinde olursa, çoğu zaman federal yasalar ve kurumlar öncelikli olmaktadır.

Amerika’da finansal hizmetlerin düzenlenmesi pek çok şekilde gerçekleştirilebilir. Eyalet kurumları ve federal kurumlar kanun gücüyle yeni kurallar ve düzenlemeler yapabilir, mevcut kural ve düzenlemeleri yorumlayabilir, kuruluşlara bankacılık ve kredi verme gibi özel faaliyetlerde bulunması için lisans verebilir, kuruluşların kayıtlarını ve uygulamalarını inceleyebilir, yasalarla çatışan kuruluşları soruşturabilir ve yasaların ihlali iddiası durumunda idari veya adli işlemler yoluyla kanunları uygular.

Federal Bankacılık Regülatörleri Kimlerdir?

Dört federal düzenleyici, Fintech kuruluşları da dahil olmak üzere bankacılık sektörünü düzenlemekten başlıca sorumludur:

FDIC (Federal Mevduat Sigorta Kurumu): Federal Rezerv Sistemi üyesi olmayan ancak eyalet düzeyinde kiralanan bankaların birincil federal düzenleyicisidir.

OCC (ABD Para Birimi Denetleme Ofisi): Ulusal bankaları ve federal tasarruf birliklerini düzenler.

FRB (Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu): Federal Rezerv Sistemi üyesi olan ve eyalet düzeyinde kiralanan bankaların birincil düzenleyicisidir.

NCUA (Ulusal Kredi Birliği Yönetimi): Ulusal kredi birlikleri ile ulusal ve eyalet düzeyinde kiralanan tüm kredi birliklerini düzenler.

Diğer Federal Regülatörler Kimlerdir?

Diğer federal düzenleyiciler de Fintek düzenlemelerinde önemli bir role sahiptirler:

CFPB (Tüketici Mali Koruma Bürosu): Fintek’i de etkileyen Tüketici Mali Koruma Yasası’na uyumu denetler ve uygular. Bu denetim bazı banka dışı finansal hizmet şirketli içindir. Tüketiciler için faydalı olacak finansal hizmet inovasyonlarını teşvik amacıyla İnovasyon Ofisi oluşturmuştur.

FTC (Federal Ticaret Komisyonu): Tüketicileri haksız ve aldatıcı eylemlerden koruyarak rekabeti teşvik eder. Fintek kuruluşları ve banka dışı finansal hizmetler sunan kuruluşlar üzerinde yetkisi vardır.

FinCEN (Mali Suçları Denetleme Ağı): Terör finansmanı, kara para aklama veya diğer mali suçları önleme amacıyla bilgi toplar ve analiz eder. Finansal kuruluşların AML (kara para aklanmasının önlenmesi) uyum programlarıyla alakalı kuralları belirler ve teşvik eder.

SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu), CFTC (Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu), FINRA (Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu): Yatırımcıları Fintek dolandırıcılıklarından korur, kripto borsalarının faaliyetlerini ve operasyonlarını düzenler ve federal menkul kıymetler ve emtia ticareti yasalarını uygular. İnovasyon ofisleri ve merkezleriyle finteki teşvik eder.

Eyalet Regülatörleri Kimlerdir?

Son yıllarda, çoğu eyalet bankacılığı ve finansal hizmetler düzenleyicisi, eyalet tarafından kiralanan bankaların ve banka dışı finansal hizmet sağlayıcılarının Fintek tekliflerine ilişkin gözetim ve düzenlemelerinin kapsamını genişletmiştir.

Bir eyalet bankacılığı düzenleyici kuruluşu olan CSBS, eyalet regülatörleri arasında tekdüzelik ve tutarlılığı koordine ve teşvik etmeye yardımcı olur.

Buna karşılık bazı eyalet regülatörleri hem finteki düzenlemek hem de gelişimi teşvik etmek amacıyla daha agresif bir tutum takınmıştır. Mesela, NYDFS (New York Finansal Hizmetler Departmanı), OCC'nin bir fintek ulusal banka tüzüğü oluşturma çabalarına karşı çıkarken NYDFS, sanal para birimine aracılık etmek ve satın almak/satmak, döviz hizmetleri sağlamak da dahil olmak üzere kripto para birimi işletmelerini lisanslama çabalarında ilk sıralarda yer almıştır.

2020'de NYDFS, fintek inovasyonunu desteklemek amacıyla "FastForward" programını da kurmuştur. New York gibi California da, finteki tüketicinin korunması kapsamında düzenleme yönünde hareket etmiştir, aynı zamanda inovasyonu teşvik etmektedir.

Mükyen Hukuk Bürosu uzman avukatlarından randevu almak için:

Randevu Al
0216 784 43 20